Pamiatky
Kaštiel Belá-Château Belá
Medzi Štúrovom a obcou Mužla, asi v polovici cesty v pahorkoch kopcekov Vršku (Hegyfarok) je dedinka Belá. V tejto obci je krásne zrekonštruovaný kaštiel. Pocas celej cesty tam sa na lavo ligocú vinice južných svahov Vršku a na pravo sa klukatí Dunaj s panorámou pohoria Gerecse. Po výstupe na najvyšší bod pred dedinkou sa skotúlate priamo do centra pred kaštiel. Na lavo je park s fontánou a hned za ním kaplnka pri ceste, ktorá dnes slúži ako obecný kostol. Pozrime sa trochu na históriu obce a samotného kaštiela.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1138, spomína sa ako majetok Dömösského prepošstva. Do príchodu Turkov sa tu striedalo pocas mnoho storocí nespocet majitelov a šlachty. Dodnes nikto nevie ako starý je tento hrad v case plienenia tureckých armád bola obec úplne vyludnená. Po odchode Turkov velkolepost tejto stavby naznacovali len ruiny a sutina. Na konci 17. storocia sa zacína na miesto vracat obyvatelstvo. Ešte dlho po Turkoch sa toto miesto nedá nazvat obcou, v roku 1732 je stále považovaná len za osadu.
V tomto case je už majetkom Ostrihomského župného išpána. V roku 1735 Mathias Bél napísal: "Aké skvostné mohlo byt toto velkolepé dielo nevie nik, ostali tu na obdiv len ruiny a sutina"
V roku 1770 sa generál András Török ožení a zacne velkolepú rekonštrukciu celého objektu.
Hlavným architektom je Jakab Mayer. Kaštiel bol postavený v štýle francúzskeho vidieckeho baroka, stavbu zacali s kaplnkou ktorá dnes slúži ako obecný kostol. Vysvätený bol v roku 1780, ostatné casti kaštiela boli dokoncené až v roku 1874.
V roku 1834 sa stáva novým majitelom cudák Korzican Baldácsy Antal.
Dobudoval rodinnú kryptu pod kostolom, kaštiel dá opevnit vybuduje vodnú priekopu, padací most, najme si žoldnierov a stáva sa svojim spôsobom vládnutia tyranom okolia. Mnoho krát porušuje šlachtické pravidlá, tyraniou vládne svojim poddaným, do vezenia zatvára svojich kritikov bez ohladu na pôvod, tak stažujúcu sa šlachtu ako aj poddaných, dokonca aj svoju manželku. Medzi tým venuje všetok svoj cas a majetok na skrášlovanie kaštiela. Vybuduje obrovský park, zamestnáva slávnych maliarov, dáva vyhotovit nábytok z mahagónu, cédru, a ebenového dreva.
V roku 1880 sa celý majetok dostáva do rúk bankára Baldácsyho rodiny, ktorý ho následne predáva Žigmundovy Bródimu aj s celým zariadením kaštiela. Nový majitel dáva postavit školu v dedine.
Posledným majitelom bola rodina Ullmanovcov ich syn dal postavit pamätný kríž Svätému krištofovi po nehode konského záprahu, ktorú akoby zázrakom prežil. Kríž je na ceste z obce Mužla od roku 1939. V roku 1945 musel Juraj aj s dcérou emigrovat do Švajciarska. Ich dcéra tam dodnes žije.
Krása kaštiela a interiér sa zachoval až do konca II. Svetovej vojny. Posledný majitelia ho zveladovali, prestavali terasu, vytvorili umelú jaskynu, skrášlovali park, rozširovali knižnicu dokonca postavili skleník.
Po emigrácii Ullmanovcov obsadili objekt Sovietsky vojaci, kaštiel prežil 250 rokov búrlivej histórie, vojny a požiare, ale za posledných 30 rokov ho komunizmus totálne znicil. Z nábytku sa nezachovalo nic, fresky na stenách natreli vápnom v roku 1951.
Fungovala tu polnohospodárska škola, od roku 1956 do 1959 väznica pre politických väznov a nakoniec velkosklad domácich potrieb. Od roku 1990 bola budova vyhlásená za chránenú pamiatku ale v skutocnosti tu neostalo co chránit.
Na zaciatku roku 2000 prejavila záujem o majetok dcéra posledného majitela grófka Ilona a manžel Mathias von Krockow. Celý pozemok odkúpili od štátu pustili sa do velkolepej rekonštrukcie.
Na dnes sa hrdí kaštiel v pôvodnej kráse, slúži ako rezidencia rodiny Krockow na nádvorí je vináren a luxusný hotel.
8141 – Eurovelo 6 – Mužla – Belá
Farba: žltá
Evidenčné číslo: 8141
Dĺžka (km): 8,5 km
Prevýšenie: 260/280 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta
Charakteristika: Krátka cykloturistická spojka prepájajúca trasu EuroVelo 6 s obcami Mužla a Belá.
Popis: Trasa začína na križovatke s trasou EuroVelo 6 na Dunajskej hrádzi. Trasa prechádza po štrkových poľných cestách do obce Mužla, kde je možné sa ubytovať a občerstviť sa. Následne z obce trasa pokračuje smerom na vinohrady nad obcou Mužla, kde je možné nazrieť do vinných pivničiek či zakúpiť si miestne víno. Následne trasa prechádza vinohradmi až do obce Belá, kde končí pri krásne zrekonštruovanom zámku, kde je možné sa ubytovať či vyskúšať vynikajúcu kuchyňu.
https://www.cykloportal.sk/trasy/8141-eurovelo-6-muzla-bela/